Zvýšení výdrže a životnosti baterie v notebooku

Notebook byl vymyšlen jako počítač pro práci na cestách. Spoustu lidí ale zapomíná, či neví, že většina notebooků nemá nastavenou úsporu energie při práci na baterii a maximální výkon při napájení ze sítě. Díky nepřepínání režimů napájení se nejen krátí výdrž notebooku na baterii, ale také klesá životnost baterie.

Pracuji s notebookem většinou pouze připojen k nabíječce, mám vyndat baterii ven?

Dnes to je nesmysl, notebook nabíjí baterii „inteligentně“, nepřebíjí ji a pokud je potřeba, dobije jí. Pokud vše správně funguje a najedete ve Windows na ikonu baterie (vpravo dole) měli by jste dostat údaj: „Napájen ze sítě, nenabíjí se“. Je to v podstatě stejné, jako by jste baterii vyjmuli ven. Na závěr, ne, baterii je zbytečné vyndavat, pokud pracujete většinu času s notebookem napojeným na nabíječku.

Notebook mi dříve vydržel déle na baterii
Baterie stárne, časem má menší kapacitu a někdy doslouží úplně. Je to normální vlastnost baterií, ale rychlejší vybíjení může způsobovat i více věcí – přehřívání, balast v PC, spuštěné programy a režim napájení. Je tedy nutné mít počítač vyčištěný, přepastovaný (stačí 1 – 2x do roka, podle toho kde se s notebookem pohybujete – prašné prostředí apod). Procesor a grafický čip by neměl být tolik namáhán při práci na baterii, způsobuje rychlejší vybíjení. Níže napíšu, jak nastavit režim napájení tak, aby notebook vydržel co nejdéle.

Nastavení schéma napájení ve Windows

Schéma napájení definuje, co si počítač může a nemůže dovolit při práci na baterie či při zapojení do sítě. Jména dvou základních schémat napovídají, co to vlastně je – jedno schéma se nazývá Vysoký výkon, druhé Úsporný režim.

Baterie mi vydrží i po 4 letech, co tento notebook vlastním (HP ProBook 4740s) minimálně 4h. Jezdím pravidelně autobusem cca 2h, 2x týdně a většinou si pustím film, nebo dělám něco jiného se sníženým jasem na minimum. Po příjezdu do cíle mi zbývá 60 – 85% baterie.

U úsporného režimu doporučuji nastavit skoro vše na „Minimální spotřeba“ nebo „Maximální úspora energie“. Vypínání pevného disku nastavte na 5-10min. Minimální stav procesoru nastavte na 5 procent, maximální na 20-30%. Zásady chlazení systému můžete nastavit na „Pasivní“.

U vysokého výkonu nastavte vše na „Maximální výkon“, Vypínání pevného disku můžete ponechat na 5 – 10 minut, Maximální stav procesoru nastavte na 100% a zásady chlazení systému na „Aktivní“.

V režimu napájení „Rovnováha“ můžete nastavit vše podle vašich potřeb, tento režim používám při častém přemisťování notebooku a při časté změně napájení baterie – zásuvka.

Baterie mi „chcípla“

I toto se stává. Pokud jste kutil, můžete zkusit baterii repasovat, či jen nabít články zvlášť (jednou se mi tak podařilo obnovit baterii do netbooku). Je možné také baterii nechat profesionálně repasovat, každopádně s tím nemám žádnou zkušenost. Baterii také můžete koupit novou, buď v ČR, nebo v Číně – viz zde.

Novou baterii doporučuji nabít na 100% a následně vybít do nuly, zkalibrují se mikrokontroléry zajišťující nabíjení. Baterie dosahuje své plné kapacity při cca 3 – 5 cyklech (nabít a vybít z 0 na 100%)
Tento záznam byl publikován v BLOG . Uložit odkaz do záložek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *