Žijete v bezprašném prostředí?

Velice pravděpodobně ne. Prach je všude okolo nás a nejde se ho jednoduše zbavit. Notebooky a počítače potřebují chladit, tudíž mají větrák a chladič, který má spoustu žeber kvůli zvýšení plochy, na kterou je možné odvést teplo. Vzduch z místnosti tedy proudí počítačem včetně prachu a usazuje se zde. To má za následek nedostatečný průchod studeného vzduchu, součástky – hlavně procesor a grafický čip se přehřívají, zpomalují a baterka rychleji mizí. Díky přehřívání součástek a tedy i okolí desky, může dojít ke zničení vodivých spojení.
Vyčištění by se mělo provést aspoň 1x do roka, v případě že s počítačem operujete v hodně prašném prostředí je vhodné ho alespoň občas profouknout bez rozebírání několikrát do roka ho nechat vyčistit úplně.

Akutální teploty vašeho PC můžete zjistit pomocí programu Speed Fan. Níže je tabulka teplot v PC. Pokud vše sedí je to v pořádku. Je vhodné také zjistit teplotu komponentů v zátěži – můžete spustit Speed Fan ihned po dohrání hry, nebo využít tzv. benchmarku a sledovat průběh teplot.

Počítač se stále přehřívá, i když jsem ho vyčistil, jak je to možné?

Mezi chladičem a čipem se používá tenká vrstva teplovodivé pasty, případně tzv. „thermal pads“ – teplovodivé podložky. Tyto části je nutné občas vyměnit, díky vysokým teplotám a rychlým změnám degradují. Teplovodivé pasty i podložky je možné sehnat od několika výrobců a mohou mít jiné parametry . Pro výpočetní techniku mohu doporučit teplovodivou pastu ARCTIC MX-4 případně ARCTIC MX-2. Vždy je ale lepší jakákoliv pasta než žádná (kromě té zubní :))

Nežádoucí software

Je možné, že je váš počítač stále v zátěži – může to být způsobeno běžícími programy na pozadí či nežádoucím softwarem, který využívá výkon PC. Podívejte se do správce úloh, jaké procesy zatěžují vaše komponenty. Více o detekci a odstranění nežádoucího softwaru naleznete ZDE.

Kdo to provede?
Tyto úkony zvládnete provést v případě že jste trochu zručnější. Je vhodné si připravit místo na stole, sadu jemných šroubováků a klid. U stolního počítače je vyčištění od prachu a přepastování jednoduší záležitost než u notebooků, kdy je ve většině případů nutné vyndat základní desku, která se skrývá pod několika šroubky a celým šasi. Plošky čipů a chladiče očistěte plastovým (nikdy ne kovovým, může dojít k rýhám, v horším případe k odtržení součástek) nástrojem (stará kreditní karta, nástroj pro otevírání telefonů apod.). Je vhodné plochy dočistit alkoholem – nejlépe isopropanolem.  Po očištění aplikujeme novou teplovodivou pastu – stačí tenká vrstva, tak aby pokryla čip. Doporučuji pastu neroztírat, níže je video znázorňující test různých metod aplikace pasty – doporučuji se podívat alespoň na několik metod, každopádně závěr byl takový: všechny metody dopadly stejně, nejhorší bylo použití velmi malého množství pasty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *