USB nabíječky – levné vs. značkové? Zde je důvod proč…

Rád bych všechny upozornil a obeznámil na problematiku v oblasti nabíječek (resp. zdrojů) na telefony a tablety, či jiné zařízení. Mám na mysli hlavně zdroje s výstupem USB o napětí 5V. Připadají Vám všechny stejné? Ano, navenek vypadá většina nabíječek normálně a bezpečně. Opak je bohužel pravdou – spoustu nabíječek, hlavně neoriginálních či no-name a hlavně levných, nejsou vůbec vhodné k používání z několika důvodů. I přes to, že jsem si těchto problémů a nedostatků vědom po dobu několika let, rozhodl jsem se až dnes napsat tento článek  Inspiroval mě tento web, který se problematikou USB nabíječek v několika článcích dopodrobna zabývá, a většina informací pochází právě z něj, doplněny vlastní zkušeností. Níže vypíšu několik problémů a faktů, které tyto zdroje mohou způsobovat a následně vysvětlím, proč to tak je.

  • Parametry nemusí být reálné
  • Ve zdroji chybí ochrany, filtrace a certifikace
  • Mohou způsobovat problémy s dotykem, některá zařízení je nepodporují
  • Větší riziko zkratu či vyhoření
  • Zničení zařízení

Všechny zmíněné body jsem na vlastní kůži zažil, a proto bych rád předal moji zkušenost ostatním, aby jim například jako mě, „nevyhořel“ telefon.

Parametry nemusí být reálné
Parametry nabíječky (zdroje) je dobré znát a vědět. Čím větší proud nabíječka dodá, tím rychleji se zařízení nabije (samozřejmě to má svou hranici). Přes USB ve vašem počítači se bude pravděpodobně telefon nabíjet déle, než pomocí nabíječky, která se schopna dodat 2 ampéry – většina USB portů v počítači totiž dodá pouze 0,5A. Zařízení si vezme tolik, kolik potřebuje a zároveň tolik, kolik je schopný USB port bezpečně dodat. Proto je nemilé, když si objednáte nabíječku s parametry 5V/2A, reálně ale dodá 0,75A. Je to podobné, jako když si koupíte auto, o kterém prodejce říká, že vytáhne 220 – na dálnici se ale ručička přes 150 nehne. Je to rychlé, ale zaplatili jste si za 220km/h.

Typ nabíječky (Apple USB data pin) Štítek Změřený proud Váha
Apple iPhone Apple 1A nabíječka 5V 1A 1.79A 23.0g
Samsung zaoblená standardníUSB nabíječka 5V 0.7A .80A 33.1g
Samsung kostka dstandardní USB nabíječka 5V 1A 1.17A 23.2g
Apple iPad Apple 2A nabíječka 5.1V 2.1A 2.3A 67.5g
HP TouchPad HP TouchPad nabíječka 5.3V 2.0A 2.4A 54.8g
Neoriginální iPhone Apple 2A nabíječka 5V 1A .94A 18.8g
Monoprice Apple dock 5V 1A 1.22A 67.8g
Neoriginální UK standardní USB nabíječka 5V 1A .57A 29.4g
Neoriginální iPad Apple 1A nabíječka 5.1V 2.1A 1.2A 43.4g
Belkin Apple 1A nabíječka 5V 1A 1.27A 43.0g
KMS Apple 2A nabíječka 5V 2.1A 3.4A 99.5g
Motorola standardní USB nabíječka 5.1V .85A .82A 38.6g

Zdroj tabulky

Ve zdroji chybí ochrany, filtrace a certifikace

Víte, jaký je rozdíl, mezi nabíječkou od Applu za 580Kč a nabíječkou, která vypadá stejně, ale není od Applu a stojí 70Kč? Obě dvě telefon nabíjí – to je fajn ne? Ušetřili jste 510Kč. Jaké se ale skrývá tajemství za obalem? Nabíječka od Apple má mnohem složitější zdroj a obsahuje mnohem více součástek, včetně modulu filtrace výstupního napájení, ochrany teploty v nabíječce, funkční regulaci výstupního proudu a napětí a je vyrobena tak, aby se síťové napětí nedostalo na USB port – zničení telefonu, ochrana pře úrazem či smrtí. To zaručují certifikace. Ta druhá nabíječka vynechala téměř vše. Ještě Vám přijdou tyto nabíječky stejné? Ano, výrobní cena obou nabíječek se pohybuje v řádech desítek korun, a ano, Apple má pravděpodobně vyšší marži než obchodník ve městě, ale Apple (či jiné firmy vyrábějící kvalitní nabíječky) vám neprodá něco, co Vám může telefon zničit či Vás zranit, v horším případě zabít (ano, i to se stalo).

Zdroj: http://gizmodo.com/

Zdroj: http://gizmodo.com/

Mohou způsobovat problémy s dotykem, některá zařízení je nepodporují

Díky absenci výše zmíněných filtrací, ochran a certifikací se mohou projevit problémy, hlavně s reakcí na dotek prstu. Díky novým technologiím jsou dotykové displeje mnohem citlivější a přesnější, ale také náchylnější na „čistotu“ výstupního napětí, které v levných a nekvalitních nabíječkách není. Některá zařízení, hlavně od společnosti Apple, mohou některé nabíječky „odmítnout“. Apple totiž využívá datových pinů na USB kabelu k identifikaci nabíječky a výstupního proudu, který je nabíječka schopna dodat. Díky rezistorům se na data pinech objeví napětí, které tyto informace sdělí zařízení. Proto se může na iPhonu objevit „Nabíjení s tímto příslušenstvím není podporováno“. Toto jsem zpozoroval u dvou nabíječek, konkrétně u nabíječky dodané k telefonu Zopo a u neoriginální nabíječky k iPhonu, dodané firmou, která se zabývá repasováním Apple zařízení.

Regulace proudu u neoriginální nabíječky na iPad Zdroj: http://www.righto.com/

Regulace proudu u neoriginální nabíječky na iPad
Zdroj: http://www.righto.com/

Regulace proudu u neoriginální nabíječky na iPad Zdroj: http://www.righto.com/

Regulace proudu u originální nabíječky na iPad
Zdroj: http://www.righto.com/

Větší riziko zkratu či vyhoření

Opět, díky nekvalitním a poddimenzovaným součástkám a chybějícím ochranám se zvyšuje riziko, že nabíječka může v lepším případě vyhořet (nemusí doslova skončit v plamenech), v tom horším že do telefonu pustí větší napětí, třeba síťové. To telefon odrovná a ráno, když se vzbudíte, zjistíte dvě věci – nejde Vám proud (vypadl jistič) a nejde Vám telefon. Toto se mi bohužel stalo, proto jsem přestal tyto nekvalitní nabíječky používat.

Zničení zařízení

Tento bod navazuje na předchozí. Důvodů, proč se tak stane může být více, základem je ale nekvalitní konstrukce, nedodržovaní předpisů (například tenké vodiče, vzdálenost cest na plošném spoji apod.) Některé telefony dokážou identifikovat přepětí na nabíječce. 250 voltům se ale neubraní, kord když se jedná o střídavé napětí.

Co tedy s tím?

Nikomu neříkám, aby si nutně kupoval Apple nabíječku – použil jsem ji jen jako příklad, protože nejprodávanější padělky jsou většinou právě Apple nabíječky. Každopádně je dobré, kupovat nabíječky kvalitní. Ano, bude to dražší, než nabíječka z tržnice, ale nemusíte se bát že jednoho dne přijdete o telefon. Nabíječku můžete koupit například od společnosti ORICO, jak a kde ji zakoupit s poštovným zdarma najdete zde.
1 komentář u „USB nabíječky – levné vs. značkové? Zde je důvod proč…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *