Otravné okna, podivné programy, vytížený počítač. Problémy, kterých se chcete zbavit

Určitě se vám někdy stalo, že se změnila domovská stránka v prohlížeči, při prohlížení internetu se objevovali podivné reklamy či máte v počítači programy, o kterých ani netušíte že jste je instalovali. Jedná se o nevyžádaný software, který může mít několik podob a chová se vždy jinak. Může to být virus, program měnící nastavení prohlížeče, nebo spyware, který monitoruje vaši aktivitu na PC.
Jak se tam sakra dostali?

Tyto programy často uživatel nainstaluje, ale ani o tom neví. Při instalaci některých programů si můžete všimnou malých „checkboxů“ kdy souhlsíte s instalací dalšího softwaru. Díky tomu, že málokdo čte smluvní podmínky a jen kliká na tlačítko „next“ je program instalován do PC. Program se také může nainstalovat skrze instalátory nelegálního softwaru a člověk o tom ani nemusí vědět. Vyhýbejte se podezřelým webovým stránkám a pokud stahujete nelegální software, buďte velmi obezřetní a úplně nejlépe – kupte si ho.

Můžu se těchto programů zbavit?

Ano. Ale občas to vyžaduje dost úkonů než se zbavíme veškerého softwaru, který nás otravuje. Rozdělil bych detekci a odstranění do několika kroků

  1. Nechte udělat úplný sken vašeho PC pomocí vaše antiviru. Pokud žádný nemáte, můžete použít antivirus od Microsoftu zdarma.
  2. Zkontrolujte programy po spuštění – a odstraňte nežádoucí programy. Pozor na drivery či různé utility od výrobců.
  3. Proveďte sken pomocí programu hijackthis. Log následně vložte na tyto stránky. Uvidíte, který program není bezpečný a který ano.
  4.  Následně odstraníme nežádoucí programy – stačí skrze Windows – ovládací panely – odinstalovat program. Odstraňte veškerý software, který nepoužíváte (kromě driverů a různých utilit od výrobců komponentů)
  5. Provedeme sken pomocí programu adwcleaner a odstraníme hrozby
  6. Doporučuji provést kontrolu skrze Malware Bytes Anti-Malware. Nemusíte hned program kupovat, stačí free verze. Odstraníme nalezené hrozby.
  7. Mezi jednotlivými kroky doporučuji PC restartovat a pokračovat dál. To udělejte i nyní a proveďte znovu sken pomocí adwcleaner.
  8. Opět restartujeme, provedeme sken pomocí hijackthis. Zkontrolujte také vytížení procesoru a jaký proces toto způsobuje.
  9. Pokud hrozba stále přetrvává, obraťte se na odborníka – nebo mi napište email.

Někdy je jednoduší a výhodnější přeinstalovat Windows. Zálohujte svá data a proveďte přeinstalaci (pomocí CD, které jste dostali, nebo skrze jiné médium s instalačními soubory Windows. Pokud nevíte jak na to,doporučuji to přenechat někomu jinému.

Proč tyto programy existují?

Internetoví zločinci používají tyto programy za účelem získání dát, nebo vládu nad vaším PC. Výkon PC poté používají na různé aktivity – těžba kryptoměn, DDoS útoky apod. Reklamní programy po vás chtějí kliknutí na reklamu, za které následně dostanou zaplaceno. Data, které program nasbírá se prodávají různým společnostem.

Jak se bránit?
Nejlepší antivirus jste vy sami. Zamyslete se nad tím, jaké stránky navštívíte, jaký e-mail otevřete a jaký program instalujete. Doporučuji používat alespoň real-time program, který monitoruje změny ve vašem PC. Zdarma je například IO Bit Malware Fighter.

Vaše přihlašovací údaje mohou i přes ten fakt, že máte zabezpečený PC uniknout. Ale o tom více ZDE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *