Mám pomalý počítač, ale nechci kupovat nový…

Technologie, zejména v IT jdou každým dnem kupředu a tak se není čemu divit, když se po instalaci nejnovějšího systému, nejnovějších programů, začne počítač sekat, dlouho nabíhá… Už to prostě nedává. Jak tedy počítač zrychlit, upgradovat, „vytunit“, v případě že se seká, nebo by jste rádi upgradovali na nový systém?

ZJISTĚTE AKTUÁLNÍ KONFIGURACI

Možná si nejste jistí, co vše má váš počítač uvnitř. Než ho rozebírat, stáhněte si program Speecy ZDE. Po instalaci programu se vám objeví harware vašeho počítače.

Nyní můžeme postupně zjišťovat, jaká periferie se dá dokoupit nebo vyměnit. Nejprve si ale musíte sami říct, jestli se vyplatí investovat do vašeho počítače jestli není lepší koupit nový. Otázka zůstává, jak to poznat. Zkuste notebook dát např. do skupiny na Facebooku, která se zabývá prodejem, aby Vám počítač nacenili. Pokud by cena za nové vybavení počítače převyšovala jeho cenu, vyplatí se nejspíše ho prodat. Samozřejmě je to inviduální a nemusí to tak být.

Komponenty které mají vliv na výkon:
Paměť RAM – Počítač ji používá k ukládání právě zpracovávaných souborů. Její nedostatek se může projevit při práci s více programy najednou či při hraní náročných her. Paměti se umisťují  do slotů – je nutné vědět, jakým slotem disponuje vaše základní deska. Jak ji vyměnit a jakou dokoupit se můžete dočíst ZDE.

Pevný disk – Slouží k ukládání dat, je na něm obsažený operační systém a všechny nainstalované programy. Dnešní disky používají rozhraní SATA (III). Pokud vaše deska disponuje pouze konektorem IDE, nemá smysl kupovat nový disk – maximálně v případě, že ten stávají vypověděl funkčnost. Více o upgradu pevného disku naleznete ZDE.

Procesor – Srdce počítače. Procesor provádí výpočty a zpracovává data. Dnes již neplatí že čím vyšší takt (GHz) tím větší výkon. Zároveň u hraní je důležitá hlavně grafická karta, některé hry vyžadují vyšší výkon procesoru, některé nižší. Procesor se umisťuje do tzv. patice – je nutné znát, jakou patici používáte aby bylo možné zjistit, který procesor je možné nahradit za stávající.

Grafická karta – Zpracovává obraz, tudíž je důležitá hlavně při hraní her, střihu videa či práci v programech vytvářejících grafiku. Pokud jste doslechli, že čím více paměti (GB) tím lepší, není to tak vždy. Na 4GB grafice se můžou hry více sekat, než na 2GB. Záleží na typu GK. Některé grafické katy vyžadují externí napájení, podívejte se tedy, jestli to váš zdroj podporuje.

Základní deska – Spojuje veškeré komponenty dohromady. Je nutné zjistit, zde se upgrade výše popsaných komponentů vyplatí. Je možné že bude výhodnější celý počítač vyčistit,přeinstalovat a prodat, než se zabývat upgradem. Zjistěte, kolik máte volných slotů na paměť RAM, jaký socket používá vaše deska apod. Všechny tyto aspekty je nutné brát v potaz v případě upgradu.

Zbylé části počítače, které je nutno brát v potaz:

Zdroj – Obstarává veškeré napájení periferií. Nová grafická karta nemusí běhat, pokud je zdroj slabý. Odebíraný výkon PC si můžete spočítat ZDE. Zdroje vyrábí (prodává) mnoho firem (značek) a výběr zdroje je individuální. Rád bych vás proto odkázal na výše zmíněnou skupinu na Facebooku, kde vám rádi poradí s výběrem nového zdroje pro Váš PC. Do dotazu je nutné uvést vaší úplnou konfiguraci, bohatě postačí když poskytnete screen ze Speecy nebo seznam komponentů které jste si vybrali ke koupi.

Mechanika a různé rozšiřující karty – tyto karty odebírají také nějaký proud, proto je vhodné je zohlednit při výběru zdroje.  Mohou to být karty přidávající další USB porty, ethernetová karta či řadiče apod.
Case – neboli skříň počítače. Některé komponenty se vaší skříně nemusí vejít. Proto se také vyrábí tzv. „low profile“ komponenty, které se vejdou do tzv. „SFF – small form factor“ počítačů.

Chlazení – nový procesor, grafická karta či více disků se mohou vlivem nedostatečného chlazení přehřívat. Podívejte se na vaše stávající teploty, např. pomocí programu Speed Fan. Ideální teploty komponentů ve vašem zdroji můžete nalézt v tomto článku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *