Jak udržovat telefon v TOP stavu

Mobilní telefon je dnes každodenní součástí našeho života. Jak se o něj ale starat, abychom ho mohli v případě koupi nového modelu prodat za nejvyšší možnou cenu? Odpověď je jednoduchá a stačí dodržovat několik jednoduchých zásad.

Ochrana vnějšku telefonu – displej, šasi

První věc, která budoucí kupce zajímá, je stav vašeho zařízení – jestli jsou na displeji škrábance, jestli jsou na hranách telefonu oděrky, praskliny či jiné nekalosti. Udržet telefon v téměř stejném stavu v jakém jste ho koupili není žádná složitost. Ne každý ale používá telefon ve stejném prostředí, proto je třeba volit ochranu telefonu úměrně k používání.

 • Ideálně před, popřípadě při koupi telefonu zakupte ochranné sklo a kryt
 • Telefon občas vyndejte z krytu a otřete od prachu a jiných nečistot
 • Jednou za měsíc párátkem opatrně odstraňte prach z konektorů
 • V případě prasknutí tvrzeného skla kupte nové
 • Pokud je to možné, využijte fólií/tvrzených skel na čočku fotoaparátu a šasi telefonu

Jaký vybrat kryt pro Váš telefon

Jste účetní, pracujete na stavbě nebo jste automechanik? Tuto otázku by jste si měli položit ještě před koupí telefonu, každopádně předpokládám že již mobilní  máte, proto je nutné ještě zvolit vhodnou ochranu – kryt.
Krytů se dnes vyrábí nepřeberné množství – od decentních po kryty, které z telefonu udělají „transformera“ – voděodolný a nárazy nezničitelný stroj. Je třeba zvážit, jestli telefon často přichází do styku s prachem, blátem nebo možnou fyzickou zátěží – pády, tlak na telefon, nárazy.

 

Jak ochránit displej

Všem doporučuji zakoupit tvrzené sklo na displej – ochrání před škrábanci a v případě pádu minimalizuje riziko prasknutí displeje. Pokud se rozbije, není tak drahé koupit nové sklo v porovnání s LCD displejem. Vyrábějí se i tvrzená skla na zadní stranu telefonů – ale jen pro některé modely. Zároveň je například pro telefony Apple zakoupit fólii/sklo pro čočku fotoaparátu – která je navíc u některých modelů vystouplá a čočku tak vystavujete velkému riziku poškrábání.

Nenechte se zmást vysokou cenou tvrzených skel v ČR. Výrobní cena takového skla je v řádech haléřů, v Číně nebo v Anglii je možné takové sklo koupit za pár korun – od 30Kč do 150,- včetně poštovného. Více o tom, jak nakoupit takto levně zboží nalezete na webu www.zbozi-z-ciny.eu

Jak nalepit tvrzené sklo

Aplikace je jednoduchá, je důležité dodržet pár zásad a pro přesné lepení už stačí jen praxe

 • Najděte co nejméně prašné prostředí
 • Umyjte si ruce, pomoct Vám mohou chirurgické rukavice
 • Pracujte svižně, ale s chladnou hlavou

Základní postup při lepení tvrzeného skla

 1. Displej očistěte od prachu (pomůžu Vám samolepka „Dust absorber“)
 2. Displej odmastíte pomocí přiloženého hadříku, který je nasáklý isopropyl alkoholem
 3. Nechte odpařit alkohol, dočistěte pomocí suchého hadříku
 4. Nyní můžete sklo nalepit – pracujte rychle, aby na displej napadalo co nejméně prachu
 5. Pomoci při vycentrování skla vám mohou samolepky „Guide sticker“
 6. Prsty vytlačte bublinky vzduchu. Pokud bublina nejde vytlačit, je to prachem

Guide Sticker

Pokud si nevěříte, že sklo nalepíte rovně, pomohou Vám tzv. Guide Stickers. Sklo si položíte na vyčištěný displej telefonu a zafixujete samolepkami na jedné straně. Odklopte sklo na stranu, následně ještě jednou otřete displej od prachu a otočte sklo nad displej. Sundejte fólii ze skla a pomalu přikládejte na displej.

Dust Absorber

Znáte lepivé válečky z Ikeii na oblečení? Sundavají z oblečení prach, je tak? Stejně funguje Dust-absorber, jen s tím rozdílem, že ho používáte na displeji.

Hadříky Wet & Dry

Hadřík Wet použijte jako první. Je napuštěn isopropylem, odmastí povrch a nějaký prach. Hadřík Dry vás zbaví zbylých otisků prstů a dalšího prachu.

 

 

Údržba telefonu

Stejně jako každý stroj, i telefon potřebuje údržbu, i když minimální. Jednou za čas (podle toho, kde se pohybujete) je vhodné telefon vyndat z krytu, otřít vlhkým hadříkem, usušit a v případě potřeby ještě odmastit alkoholem. Mezitím co telefon schne, odstraňte prach a jiné nečistoty z krytu.

Divíte se občas, co za nečistoty máte v pupíku? Stejně tak se dostává prach, kousky látky a mastnota do konektorů u telefonu. Pro vyčištění vypněte telefon, a párátkem odstraňte tento „sajrajt“. Zaměřte se hlavně na nabíjecí konektor a konektor pro sluchátka. Nesnažte se odstranit prach z reproduktoru! Mohli by jste poškodit membránu reproduktoru a tím zkazit, popřípadě úplně zničit reproduktor.

Servisní intervaly u mobilních telefonů

Telefon v zásadě nepotřebuje žádný servis, dokud se něco nepokazí, nebo nepřišel do kontaktu s vodou (pozor na vysokou vlhkost vzduchu)

Cca po 1 – 2 letech používání si můžete všimnout menší výdrže baterie. Záruka na baterie je ze zákona 6 měsíců, životnost dnešních baterií je cca 500 – 2000 cyklů (1 cyklus = vybití ze 100% na 0%) V momentě kdy baterie již vydrží podstatně kratší dobu, je vhodné ji vyměnit.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *